+3 votes
351 views

Po du me bo ni program me netbens me window qe muj me bo loj ose dishka kshtu qysh osht ma let?

asked in Informatike by (520 points)   | 351 views

3 Answers

+1 vote
Best answer

Shko:
File | New Project | Next | Finish
Pastaj:
File | New File tek lista Categories selekto Swing GUI Forms pastaj tek dritarja tjeter ne te djathte selekto JFrame Form, pastaj shko Next > edhe Finish.
Pastaj aty te shfaqet dizajni i windowit, ne te djathte e ke Palette ku i ke elementet e windowit, dhe me maus mundesh me i kap dhe me i vendose ne window, ku te duash.

ps. Sben keq nese e sheh edhe ndonje tutorial te mire :p , do ta sugjeroja ne youtube, sheno "thenewboston Java tutorial" pastaj aty vazhdo .

answered by Specialist (4.9k points)  
selected by
Falminder shum shum
0 votes

si fillim meso bazat e perdorimit dhe me pas ne youtube ke materiale plot me te msu sesi te ndertosh programe apo lojra te thjeshta.

answered by Mjeshtër (6.3k points)  
0 votes

Menyra me e mire eshte duke perdorur Visual Studio me gjuhen e programimit C#. Kerko ne google dhe youtube, ke disa tutoriale dhe mund te krijosh ate qe deshiron!

techalb

answered by Specialist (3.3k points)  
une me java po du me msu po faleminder :)
Mirë se vini në StackOverFlow Albania, ku mund të bëni pyetje dhe merrni përgjigje nga anëtarët e tjerë të komunitetit.

 1. redian.copa

  140 pikë

 2. HyGert Metallari

  140 pikë

 3. besttranscod

  100 pikë

 4. Storm19Mcguire

  100 pikë

Dhurata mujore
1. Vendi pare: Profesor
2. Vendi dyte: Mjeshtër
3. Vendi 3: Student

25 në linjë
11 Antar dhe 14 mysafir
Vizitat sot : 4241
Vizitat e djeshme : 5789
Të gjitha Vizitat : 232530
62 questions
118 answers
108 comments
2,155 users